Bu yılın PEN/Pinter Ödülü’nü ünlü oyun yazarı Tom Stoppard kazandı

GörselDaha önce 1966 tarihli “Rosencrantz ve Guildenstern Öldüler” (Rosencrantz and Guildenstern Are Dead) ve 1993 tarihli “Arcadia”nın da aralarında bulunduğu birçok oyunuyla ödüle layık görülen Stoppard, ayrıca radyo, televizyon ve beyazperdeye yönelik olarak da yazdı. 1997’de şövalyelikle onurlandırılan ünlü yazar 2000’de de Kraliçe tarafından Liyakat Nişanı ile ödüllendirildi. 2 bin poundluk ödül her yıl Britanyalı ya da Britanya’da ikamet eden edebi liyakat sahibi ve “yaşamlarımızın ve toplumlarımızın gerçeğini layıkıyla anlatma konusunda yoğun bir entelektüel kararlılık gösteren” yazarlara veriliyor.

Çekoslovakya’da doğduktan sonra 1946’da İnigiltere’ye göç eden Stoppard ödüle adını veren Britanyalı ödül yazarını anarken, “Harold oyun yazmak istememin nedenlerinden biriydi,” dedi.

Ödülün bu yılki jürisi Christopher Bland, Saray Şairi ve ödülün 2012 yılı galibi Carol Ann Duffy, tarihçi Antonia Fraser (Pinter’ın dul eşi), oyun yazarı David Lan, İngiliz PEN’in başkanı ve jüri başkanı Gillian Slovo’dan oluşuyordu.

(Telegraph)

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s