Grammy ödüllü George Duke hayatını kaybetti

Kariyeri boyunca Jean-Luc Ponty, Frank Zappa, Miles Davis, Stanley Clarke ve Billy Cobham gibi efsanelerle çalışan, 70’ler ve 80’lerde fusion ve R&B tarzlarında döneminin ses getiren işlerine imza atan klavyeci ve piyanist George Duke, yaşamını sürdürdüğü Los Angeles’ta hayatını kaybetti.

GörselArdında sayısız albüm ve beste bırakan Duke, özellikle 70’li yıllarda ‘Frank Zappa and The Mothers of Invention’ grubu ile yaptığı çalışmalarla adını duyurmuştu. 1967’den bu yana pek çok önemli müzisyenle kült olmuş albümlere imza atan Duke, 80’lerin ortasında yapımcılık da yapmaya başlamıştı.

St. John hastanesinde yaşamını yitiren George Duke’ün ölüm haberini kendisinin ‘Motown’ yıllarından arkadaşı Scherrie Payne ‘Motown Alumni Association’ aracılığıyla verirken, efsanevi klavyecinin ölümüyle ilgili detaylar henüz açıklanmadı.

Henüz 16 Temmuz’da eşinin ölümünün birinci yıldönümünde ‘Dreamweaver’ adıyla bir albüm piyasaya süren ve çalışmasını eşi Corine’e adayan George Duke’ün Rasheed ve John isminde iki erkek çocuğu bulunuyordu.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s