Ünlü polisiye yazarı Elmore Leonard’ın durumu iyiye gidiyor

Geçtiğimiz günlerde felç geçiren 87 yaşındaki ABD’li ünlü polisiye yazarı Elmore Leonard’ın iyileşme emareleri gösterdiği belirtildi.

Görsel46’ncı romanı için çalışmaya başlayan Elmore Leonard yaklaşık bir hafta kadar önce felce maruz kalmıştı.

“Detroit’in Dickens’ı” olarak tanınan ve ustalıklı sosyal gözlemleri ve doğrudan stiliyle tanınan verimli romancının en iyi açılış cümlelerinden bazılarını yazmış olmak gibi bir ünü de var.

Yazarın araştırmacısı Greg Sutter, “Leonard her geçen gün daha iyiye gidiyor ve ailesi ihtiyatlı olarak iyimser. Büyük bir gayret gösteriyor. Bunu görmekten memnunuz,” dedi.

Kitaplarından birçoğu sinemaya uyarlanan Elmore Leonard, 1990 tarihli romanı “Get Shorty”nin başrolünü John Travolta’nın oynadığı “Tut Şu Bücürü” (Get Shorty) adlı gişe canavarı beyazperde uyarlamasıyla kült statüsüne yükselmişti.

Beşinci romanı “Hombre”, 1967’de başrolünde Paul Newman’ın oynadığı bir westerne uyarlanırken, 1992 tarihli “Rum Punch” Quentin Tarantino’nun ünlü “Jackie Brown” filmine konu olmuş, Steven Soderbergh de yazarın “Out of Sight” adlı romanını başrolünde George Clooney’nin oynadığı “Aşk ve Para” (Out of Sight) bir hit filme uyarlamıştı.

Leonard kariyeri boyunca aralarında 1992’de Amerikan Gerilim Yazarları Büyük Usta Ödülü ve İngiliz Polisiye Yazarlar Derneği’nin Cartier Elmas Hançer Ödülü’nün de bulunduğu birçok ödül kazandı.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s