7.Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivalini ziyaret edenlerin sayısı 1 milyonu aştı

Festival direktörü Cem Karaca, Antalya’nın Lara sahil bandında bu yıl 7’ncisi “imparatorluklar” temasıyla yapılan Uluslararası Antalya Kum Heykel Festivali’nin dünyanın en büyük ve en uzun soluklu kum heykel organizasyonlarından birisi olma özelliğini taşıdığını söyledi.

GörselFestivalin alan genişliği, kullanılan kum miktarı, heykel ve katılan sanatçı sayısı gibi özelliklerinin yanı sıra ziyaretçi sayısında da dünyada ilk sıralarda yer aldığını anlatan Karaca, Kültür ve Turizm Bakanlığının yanı sıra Antalya Büyükşehir Belediyesi, Muratpaşa Belediyesi ile Antalya Gazeteciler Cemiyetinin katkılarıyla düzenlenen festivalin 7 bin metrekare alanda 10 bin ton özel nehir kumu kullanılarak hayat bulduğunu kaydetti.

Dünyada bu tür bir etkinlikte ilk kez kullanılan led aydınlatma sistemiyle ışıklandırılan devasa boyuttaki yüzlerce heykelin ve tema çerçevesindeki müzik yayınıyla festival alanının adeta masalsı bir havaya büründüğünü dile getiren Karaca, her yıl artan ziyaretçi potansiyeli yakaladıklarının altını çizdi. Karaca, ‘Her yıl temanın değişmesi ve heykellerin yıkılarak yeniden yapılması, ziyaretçi sayısının artmasında büyük etken. Buraya gelenler hep aynı şeyleri değil, her yıl dünyanın en ilginç malzemesi olan kumdan yapılmış farklı heykelleri görme şansı buluyor. Bu da ziyaretçi sayısının artmasına neden oluyor” dedi.

Karaca, festivallerini ziyaret edenlerin 1 milyona yaklaştığını vurgulayarak, 1 milyonuncu ziyaretçiye ödül vereceklerini bildirdi.

Festivali ziyaret edenlerin büyük bölümünü Alman ve Rus turistlerin oluşturduğuna işaret eden Karaca, bunu Türk ziyaretçilerin takip ettiğini söyledi. Karaca, ‘Halkımızın bu ilginç ve bir eşi olmayan sanat etkinliğine katılımlarını artırmak amacıyla Türk vatandaşlarına özel yüzde 25 indirim uyguluyoruz. Ayrıca öğrenci ve çocuk indirimleri de mevcut. 7’den 70’e herkese hitap eden festival, eğlenceli bir ortamda, sadece doğal kum ve su kullanılarak neler yapılabileceğini, öte yandan sanatın en doğal ve muhteşem halini gözler önüne seriyor” diye konuştu.

Gelenekselleşen ve adı artık Antalya ile bütünleşen festival ile Roma, Mısır, Maya, Aztek, İspanya, Portekiz, Büyük Britanya, Rus, Fransız, Japon, Çin, Pers, Selçuklu ve Osmanlı imparatorluklarının da arasında yer aldığı dünya tarihine iz bırakmış 27 imparatorluk, yüzlerce kum heykelle canlandırılıyor. Haziran ayında kapılarını ziyarete açan Lara Beach Park’taki sergi, 15 Kasım’da yapılacak yıkım şenliği ile sona erecek.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s