Mikro minyatür ustasının son sergisi İstanbul’da

Sadece mikroskopla görülebilen eserler oluşturmasıyla tanınan mikro minyatür ustası Mykola Syadristy, sanat yaşamının son sergisini Türkiye’de açacak.

gf17 Ağustos’ta İstanbul’da açılacak mikro minyatür sergisinde, iğne deliğinin içindeki deve kervanından, sivrisineğin iğne ucundaki 6,5 milimetre çapındaki şemsiyeli kız minyatürüne, yarım haşhaş tohumu içinde kırlangıçlar ve yuvalar ile 203 detaydan oluşan 1,8 milimetre çapındaki yel değirmenine kadar birbirinden ilginç eserler yer alıyor.

Sergi, Aqua Florya AVM’de 17 Ağustos’ta sanatseverle buluşacak. İnsan saçından 400 kat daha ince bir tel kullanarak 3,96 milimetre uzunluğunda yelken meydana getirebilen Syadristy eserlerini, rubin, altın, platin, safir gibi farklı malzemelerden özel teknik ve aletler kullanarak yapıyor.

Büyük bölümü Guinness Rekorlar Kitabı’na giren eserlerden saç telinin içindeki gül, üzüm çekirdeği içinde tilki ve pirinç tanesinin üzerinde yelken kompozisyonları dikkati çekiyor.

İğne deliğinin içindeki deve kervanı, sivrisineğin iğne ucundaki 6,5milimetre çapındaki şemsiyeli kız minyatürü, yarım haşhaş tohumu içinde kırlangıçlar ve yuvalar, 203 detaydan oluşan 1,8 milimetre çapındaki yeldeğirmeni, karaçalı taşının oyulması ile yapılan, 3,3 milimetre boyutundaki Abraham Lincoln portresi de sanatçının en çok ilgi gören eserleri arasında yeralıyor.

Mykola Syadristy, 50 yıldır bu sanatla uğraştığını söyledi. Gidebileceği bütün ülkeleri ziyaret ettiğini, artık başka bir ülke gezmek istemediğini ifade eden Syadristy, daha önce dünyanın farklı yerlerinde açılan sergilerine, Türk ziyaretçilerin de büyük ilgi gösterdiğini kaydetti.

Syadristy, “Türkler çok kibar insanlar. Ukrayna ile Türkiye’nin ortak çıkardığı bir derginin yöneticileri beni davet etti. Onları kıramadım” dedi.

Sanatının zor olduğuna dikkati çeken Syadristy, bunun öğretilebilecek bir iş olmadığını, herkesin sanatını kendi doğasına göre geliştirdiği yöntemlerle şekillendirdiğini vuguladı.

Ukrayna Halk Sanatları Onursal Ustası olan Mykola Syadristy’nin en son Kanada’nın Toronto şehrinde açtığı sergiyi, 20 günde 80 bin kişi ziyaret etti. Türkiye’de ilk kez sanatseverlerin beğenisine sunulacak Syadristy’nin eserleri, sanatçının son sergisi olması dolayısıyla ayrı bir önem taşıyor.

Ziyaretçilerin, 17 Ağustos’tan itibaren gezebileceği serginin resmi açılışı, 16 Eylül’de yapılacak. Sergi, 28 Şubat 2014’e kadar Aqua Florya AVM’de görülebilecek.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s