Sıtkı Usta sergisi

2008 yılında UNESCO tarafından ‘Yaşayan insan hazinesi’ seçilen Sıtkı Usta (Olçar) üç yıl önce bu dünyadan göçtü. Ustanın ismini artık, yaptığı Kütahya çinilerinde ‘Sıtkı II’ adını kullanan kızı Nida Olçar yaşatıyor.

‘Yaşayan insan hazinesi’ Sıtkı Usta (Olçar) üç yıl önce bu dünyadan göçtü. 2008 yılında UNESCO kendisine bu unvanı verdiğinde Sıtkı, ustalık eserlerinin en güzellerini geleneksel kızgın fırınından çıkarıp maviler, çivitler, çintemaniler giydirerek görücüye çıkarıyordu. Amansız hastalık sebebiyle yalan dünyaya veda ettiğinde geride çok önemli bir miras bıraktı. Ne koleksiyonerlerin ellerindeki değerli eserler, ne depolarında bekleyen önemli işler ne de çocuklarına bıraktıklarıydı bu miras: ‘Sıtkı’, imzasıydı.

Japonyalı zanaatkârlar, öldüklerinde çocuklarına mal-mülk değil, iyi bir toprak bırakırlarmış. Vefatından kısa süre önce Kütahya’da yapılan Sıtkı Olçar Sempozyumu’nda dile getirilen bu Japon geleneğinden mülhem, o da değerli toprakla birlikte tertemiz bir isim bıraktı. Bundan sonra bu geleneği devam ettirecek olan takipçileri ki, şimdi kızı Nida Olçar ‘Sıtkı II’ adını kullanıyor. Tabağa, kâseye, sefer tasına, kuşlara, kedilere dönüşen Kütahya’nın bereketli toprağı şimdi kızının ellerinde şekilleniyor. Yeni formlar, desenler ve renkler Nida’nın ve geleneksel Sıktı atölyesinin el emeği göz nuru olarak üretilecek. Böylece hem bir gelenek ihya edilmiş olacak, hem de son yüzyılda Kütahya çini geleneğinin müceddidi Sıtkı Usta’nın adı yaşatılacak. “Sıtkı II imzası, koleksiyonerlere karşı da bir sorumluluktu.” diyor Nida Olçar. “Zaman içinde bizim devam ettirdiklerimiz ve yeniden yaptıklarımızla babamın özgün çalışmaları karışmayacak.” diyerek babasını sevenlere ve eserlerini edinenlere karşı taşıdığı sorumluluğu da ifade etmiş oluyor.

Sıtkı Usta’nın kızı Nida Olçar, elinin ürünü eserleri geçtiğimiz ay İstanbul Ritz Hotel’deki Ekav Sanat Galerisi’nde sergiledi. Yapılmamışı yapma saikiyle renklere bürünen ‘Sıtkı II’ imzalı taş karo çini saatler, çeşmeler, Anadolu kartalları ve hilaller daha farklı mekanlarda zamanın ruhunu taşıyan eserler olarak kendisini, şehrini ve ülkesini temsil edecek.

 Sıtkı Usta Müzesi yakında açılıyor

Bildiğimiz ‘Sıtkı Usta’ işlerini ise öncelikle koleksiyonerlerin himmetiyle açılacak sergilerde ve tabii en önemlisi Sıtkı Usta müzesinde görebileceğiz. Çünkü zorlu süreçlerin ardından Kütahya’da bir Sıtkı Usta Müzesi kurulması için çok az engel kaldı. Kütahya Belediye Meclisi’nin tarihi Sipahi Konağı’nı tahsis etmesiyle şimdi Kütahya belki de çevrede emsali olmayan modern bir geleneksel sanatlar müzesine kavuşacak. Şimdilik restorasyon çalışmaları bütün hızıyla sürüyor. Süreç tamamlandığında Maruf Mahallesi’ndeki Kemer Hamamı yanında bulunan konakta Sıtkı Usta ziyaretçilerini bekleyecek.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s