Cemal Süreya 75 yıl sonra Dersim’e döndü!

GörselUsta şair Cemal Süreya’nın heykeli, memleketi Tunceli’nin Pülümür ilçesindeki ana caddeye dikildi.

Tunceli’nin Pülümür ilçesinde 1931 yılında dünyaya gelen usta şair Cemal Süreya 1938 yılında Tunceli’ye düzenlenen askeri harekat sonrası daha 7 yaşındayken anne ve babasıyla bir yük treninin vagonuna bindirilerek Bilecik’e zorunlu sürgüne gönderildi. Anne ve babası sürgünde hayatlarını kaybederken Cemal Süreya da 1938 yılından sonra bir daha doğduğu topraklara geri dönemedi.

Pülümür ilçesinde düzenlenen 20′nci Geleneksel Bal Festivali’nde Şair Cemal Süreya’nın anısının yaşatılması için yaptırılan heykeli ilçesinin ana caddesine dikildi.Cemal Süreya’nın heykelinin dikilmesi nedeniyle düzenlenen törene CHP’li ilçe belediye başkanı Mesut Coşkun ile vatandaşlar katıldı.

Törende konuşan başkan Coşkun, Türkiye’nin en büyük şair ve edebiyatçılarından biri olan ve aslen Pülümürlü olan Cemal Süreya’nın heykelini ilçeye dikmekten büyük bir gurur ve onur yaşadıklarını söyledi.Konuşmanın ardından CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, Pülümür kaymakamı Kudret Kurnaz ve Belediye başkanı Mesut Coşkun kurdeleyi keserek heykelin açılışını yaptı.

Pülümür ilçe merkezinin ana caddesi olan Cumhuriyet caddesi üzerindeki meydana dikilen heykel 5 metrekare alan üzerinde oluşturulan mermer sütünun kenarına oturur ve düşünür şekilde olan Cemal Süreya heykeli Ankara’da yaşayan heykeltıraş Murat Yeşilgöz tarafından yapıldı.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s