Bosphorus Awards Ödül Töreni Eyüp’te yapıldı

Bosphorus Awards Ödülleri, Almanya’ya Türk göçünün 52. Yılı nedeniyle Almanya’da yaşayan sekiz başarılı kişiye verildi.
Almanya’ya Türklerin göç edişinin 52. yılında düzenlenen Bosphorus Awards Ödül Töreni’ne, Eyüp Belediyesi ev sahipliği yaptı. Eyüp Belediyesi Nikah Sarayı ve Kültür Merkezi’nde gerçekleşen ödül gecesine Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, Ak Parti ilçe Başkanı Seçkin Turan, Kültür eski Bakanı Ercan Karakaş, AK Parti İstanbul Milletvekili Muhammet Bilal Macit, Türkiye- Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen, oyuncu Wilma Elles ve iş adamı Kerem Göğüş ile birçok iş adamı, gazeteci ve ünlü isimler katıldı.
Ödül töreni öncesi gündüz gerçekleştirilen konferanslarda TAVAK ile Konrad Adenauer Vakfı Ankara’nın ortaklaşa düzenledikleri yuvarlak masa toplantısında, Almanya’da çalışıp geri dönen Türkler ile Türkiye’de yaşayan Almanların iki ülke ilişkilerindeki önemi tartışıldı.
Prof. Dr. Necdet Basa, Colin Dürkop ve Dr. Ulaş Sunata’nın yönetiminde düzenlenen konferansta ağırlıklı olarak Almanya’dan Türkiye’ye dönüş yapan
Türkler ile Türkiye’de yaşayan Almanların iki ülke arasındaki ilişkilerde nasıl bir rol oynadıkları ve oynayabilecekleri ayrıca, göç veren ülke konumunda olan Türkiye’nin 1980’li yılların sonundan itibaren yasal ve kaçak göç ve işçi göçü almaya başlamasının sosyal ve ekonomik sonuçları irdelendi…

Bu yıl, Almanya eski cumhurbaşkanı Christian Wulff ile başbakan yardımcısı ve yurtdışında yaşayan Türklerden sorumlu bakan Bekir Bozdağ da Bosphorous Awards Ödülü’ne layık görüldü.
Gecede Türkiye- Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Faruk Şen Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu’ya teşekkür plaketi verdi. Başkan İsmail Kavuncu, Şen’e Eyüp Sultan minyatürlü çini hediye etti.
Eyüp Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, özel jüri başarı ödülüne layık görülen Almanya’da Pari Sosyal Kurumu’nda yönetici olarak çalışan Türklerin ve göçmenlerin uyum konusunda yaptığı çalışmalar konusunda ödüle layık görülen Dietmar Zöller’e Eyüp Sultan figürlü şilt verdi. Latif Çelik, İsmail Erel, Kerem Çalışkan, Yavuz Donat, Şeref Özata, Ahmet Salıncaklı, Hanefi Yeter, Şeref Traş ve Şinasi Dikmen gecede özel jüri başarı ödülü aldı.

“Müslümanlar Almanya’nın ayrılmaz bir parçasıdır” sözünü kullanan Türk Alman ilişkilerinde büyük katkı sağlayan Almanya eski Cumhurbaşkanı Christian Wulf , Kuzey Ren Vestfalya Uyum ve Çalışma Bakanı Guntram Schneider, 1.Bosphorus Awards Ödülü’ne layık görülen Baden Wurttemberg eyaletinin Uyum Bakanı Bilkay Öney, Futbolcu Nuri Şahin ve ünlü oyuncu Meryem Uzerli ödülünü Almanya’da düzenlenecek gecede alacak.
Avukat Mehmet Daimagüler, Müfit Tarhan, Cihat Yanık, Cihan Sendan, Ressam Mehmet Güler, gecede 1.Bosphorus Awards Ödülü’nü aldı. Gecede Alman oyuncu Wilma Elles’e de Türk-Alman ilişkilerini geliştirici çalışmalarından dolayı özel ödül verildi.
Belediye Başkanı İsmail Kavuncu, “Almanya’da yaşayan Türklerin başarılarının gözler önüne serildiği bu güzel organizasyonun İstanbul’un gözbebeği Eyüp’te yapılmasının kendileri için çok büyük mutluluk olduğunu” kaydetti.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s