Nobel edebiyat ödülü sahibi ünlü şair Seamus Heaney hayatını kaybetti

İrlanda’nın en büyük şairleri arasında kabul edilen, Nobel edebiyat ödülü sahibi ünlü şair Seamus Heaney hayatını kaybetti.

nobel-odullu-irlandali-sair-heaney-hayatini-kaybettiNobel edebiyat ödülü sahibi İrlandalı şair Seamus Heaney’in ailesi ve “Faber&Faber” adlı yayın şirketinden yapılan açıklamada, ünlü şairin tedavi gördüğü hastanede 74 yaşında hayata veda ettiği duyuruldu. Sanat hayatına 2006 yılında geçirdiği felçten sonra ara vermek zorunda kalan Heaney, bu tarihten itibaren sağlığına kavuşmak için İrlanda’nın başkenti Dublin’deki bir hastanede tedavi görüyordu.

Dünyaca ünlü İrlandalı şair William Butler Yeats’in ardından İrlanda’nın yetiştirdiği en büyük şair olarak kabul edilen Heaney, yarım yüzyıla varan sanat hayatı boyunca İrlanda’daki yaban hayatının güzelliklerini irdeleyen ve İrlandalıların siyasi acılarını dile getiren şiirleriyle tanındı. Heaney, İngiltere’nin de dahil olduğu Birleşik Krallık içinde yer alan Kuzey İrlanda’nın ikinci büyük kenti Londonderry’de, Katolik bir ailede dünyaya geldi. Katolik ve Protestanlar arasındaki en kanlı olayların yaşandığı 1972’de Belfast’taki Queen’s Üniversitesi’ni terk ederek İrlanda Cumhuriyeti’ne yerleşen Heaney eserlerini de burada verdi.

Eserlerinde önceleri kırsal hayata ilişkin canlı betimlemelere yer veren Heaney, İrlanda ve Kuzey İrlanda olarak ikiye ayrılan ülkesinde yaşanan çatışmalar, aldatmacalar ve tezatlarla harmanladı. Şiirlerini bir araya getirdiği 13 kitabı, iki tiyatro oyunu, şiir yazma sürecine ilişkin 4 düzyazı ve daha başka pek çok eseri bulunan Heaney, 1995 Nobel Edebiyat Ödülü’ne layık görüldü.

Heaney bu başarısıyla Yeats ve Samuel Beckett’tan sonra Nobel edebiyat ödülüne layık görülen üçüncü İrlandalı edebiyatçı oldu.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , , , , , , , , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s