1.Bodrum Bienali başladı

Bodrum’un kültür ve sanatına uluslararası katkı sağlaması beklenen bienal kapsamında Turgureis Şevket Sabancı Kültür ve Sanat Merkezinde 7 ülkeden 50 sanatçının eserlerinin yer aldığı sergi ile açıldı.

GörselBazı sanatçılar ise canlı performans sergiledi.Serginin açılışına Turgutreis Belediye Başkan Vekili Mehmet Türk, Yazı İşleri Müdürü Pembegül Yıldız ve Bienal koordinatörü ve Modern Sanatlar Müzesi Onursal Başkanı Gülsün Erbil ve yaklaşık 300 sanatsever katıldı.

50 sanatçının resim, heykel ve seramik eserlerinden 53 eserin yer aldığı sergi büyük beğeni topladı. Bazı sanatçıların sergilediği canlı performansı sanatseverler ilgi ile izledi.Sergiye, katılan sanatçılara teşekkür belgesi veren ve açılış konuşmasını yapan Erbil, ”Bodrumda dünyanın birçok yerinden yerli ve yabancı sanatçı yaşamasına rağmen sanatçıların ortak güçlerini birleştirebildikleri sanat ve kültür adına daha düzenli ve sürdürülebilir turizm ile sanatın düzgünce iç içe geçtiği etkinlikler düzenlemekte büyük zorluk çekiliyordu.İşte bu bienalde, gökyüzündeki ve yeryüzündeki sanatçı meleklerini bir araya getirerek sanatın evrenselliğini ve dinginliğini birkez daha ortaya koyuyor. Bu bienal Bodrum Müzesi, Osmanlı Tersanesi ve bu merkezde düzenlenecek etkinliklerle iki ay boyunca sanatseverlere çok farklı etkinlikler sunacak. Dünyanın sayılı bienalleri arasında yer almayı başaracağına inanıyorum” dedi.

Başkanvekili Türk ise ”Beldenin ve Bodrum’un sanat yaşamı sanat güzellikleri ile ön plana çıkmasını kendilerine amaç edinen sanatçılarımızın Bodrum’u seçmeleri bizler için büyük bir mutluluk olmuştur, büyük bir özveri ile hazırlanan Bienale destek veren yerli ve yabancı tüm sanatçılarımıza teşekkür ediyorum” dedi.

Osmanlı Tershanesi, Bodrum Sualtı Arkeoloji Müzesi ve Şevket Sabancı Kültür Merkezi’nde açılacak yeni resim, heykel ve karma sergileriyle devam edecek bineal 2 Kasım’a kadar sürecek. Bienal boyunca yörenin sanat ve kültürünü ön plana çıkartan sempozyumlar düzenlenecek.

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s