Arjantin’de 2. Uluslararası Unasur Sinema Festivali başlıyor

Bu yıl Arjantin’in ortabatı bölgesi olan “Andların Yıldızı” San Juan’da yapılacak olan Uluslararası Unasur Sinema Festivali’ne daha şimdiden ilgi gösteriliyor.

San Juan hükümeti yetkilileri, 13-20 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak festivale 148 filmin katılacağını açıkladılar.

Görsel

Güney Amerika sineması denildiğinde, Brezilya ile birlikte akla gelen ilk isimlerden birisi olan Arjantin sineması, son yıllarda uluslararası alanda başarı kazanan filmlere de imza atıyor.

San Juan hükümeti yetkilileri, 13-20 Eylül 2013 tarihleri arasında yapılacak festivale 148 filmin katılacağını açıkladılar.

Festivale Unasur üyesi ülkeler katılacaklar. Unasur’a (Unión de Naciones Suramericanas= Güney Amerikalı Uluslar Birliği) Arjantin, Brezilya, Uruguay, Paraguay, Bolivya, Kolombiya, Ekvator, Peru, Şili, Guyana, Surinam ve Venezuela üyeler.

Festival’de ayrıca, Arjantin ile Küba arasında diplomatik ilişkilerin yeniden kuruluşunun 40. yıldönümü de kutlanacak.

Festival Komitesi’nden yapılan açıklamada, Unasur Cine’nin, Güney Amerika ulusları arasında önemli bir buluşma ve sanatsal paylaşım noktası olduğuna dikkat çekildi. Festival’in yalnızca film üretimi ve gösteriminden ibaret olmadığı, ayrıca binlerce kişiye iş alanı da yarattığının altı çizildi.

Festival’in uzun metrajlı filmler bölümüne, Lucía Puenzo (Arjantin), John Petrizzelli (Venezuela), Omar Forero (Peru), Ana Guevara ve Leticia Jorge (Uruguay),Che Sandova (Şili), Selton Mello (Brezilya) ve daha başka yönetmenler de filmleriyle katılacaklar.

Festivalde yarışacak bazı fimlerin isimleri ise şöyle: Palyaço (El Payaço) Selton Mello, Bugün (Hoy) Tata Amaral, Anina Alfredo Soderguit, Hayır (No) Pablo Larraín, 7 Kutu (7 Cajas) Carlos Maneglia, Bir Süre İçin (Por un Tiempo) Gustavo Garzón…

Ayrıca dokümanter ve kısa metrajlı filmler kategorisinde de birçok yönetmen yapıtlarıyla yarışacak.

2012’de yapılan ilk festivalde farklı kategorilerde 100 film gösterilmiş, bunun yanısıra konferanslar, sergiler ve seminerler de yapılmıştı. Ayrıca uluslararası jüri tarafından 30 ödül dağıtılmıştı.

Erol Anar – T24

Reklamlar

About okuryazarsanat

Okur Yazar, bir kişi veya kuruma bağlı olmayan; sosyal paylaşım ağları üzerinde sanatın her dalıyla ilgili haberleri, gelişmeleri, etkinlikleri duyurmayı amaçlayan; sanatın her dalına mensup sanatkarların eserlerini paylaşırken, yeni yüzlere ve toplumsal duyarlılık veya dayanışma gerektiren olaylara da seyirci kalmayan bir kültür sanat oluşumudur. Twitter, Facebook, Tumblr, Instagram, Pinterest, Blog adreslerimiz "Anasayfa" sütununda belirtilmiş olup, Okur Yazar'ın isim benzerliği olan internet siteleri, kendi belirttiğimiz adreslerimiz dışında farklı sosyal paylaşım hesapları ve basılı yayınlarla ilgisi yoktur. Paylaşım yaptığımız adresler sosyal paylaşım hesaplarımızda belirtilmiştir.
Bu yazı Genel içinde yayınlandı ve , , olarak etiketlendi. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s